| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Ewa Wolinska

Create your badge
Od marca 2006 nasza rodzina mieszka poza Polską. Po 3 latach pobytu w Pradze przeprowadziliśmy się do Derby w środkowej Anglii. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości, jakie daje nam dzisiejszy świat. Rodzice zawsze mi powtarzali, że rodzina jest najważniejsza. Tę i inne wartości wyniosłam z domu. Teraz sama go tworzę. A Dom jest tam, gdzie jesteśmy wszyscy razem.
piątek, 30 września 2016

           Dawniej (w czasach przed Facebookiem i Googlem), o poglądach ludzi dowiadywaliśmy się dyskutując z nimi na żywo. Dyskutowaliśmy na przerwach między lekcjami o wyższości malucha nad syrenką oraz roztrząsaliśmy problemy moralne Krzywego, którego ojciec był milicjantem, a więc uczestniczył w pałowaniu naszych starszych braci. Zastanawialiśmy się, czy robiąc to tylko dla pieniędzy, bo nie może znaleźć innej pracy, nadal jest wart pogardy. Niejedną mniej i bardziej krwawą bójką okupiliśmy sympatie dla drużyn piłkarskich. Gdy Wara w drodze ze szkoły, wykorzystując swoją przewagę wiekową, bezczelnie podszedł do bezdyskusyjnie najładniejszej dziewczyny w naszej klasie i zabrał ją na oranżadę w sklepiku, następnego dnia czekała na niego grupka starszych braci Rycha.

           Na zjazdach rodzinnych, po kilku seriach wódeczki, wujkowie zaczynali dyskusje polityczne. Siedząc na przeciw siebie, przy jednym stole, coraz mniej ostrożnie dobierali argumenty. Niejedna szklanka zginęła w ściskanej dłoni. Pod koniec imprezy, odciągani przez zawstydzone ciotki, ostatecznie bratali się ze sobą w korytarzu, lub rozjeżdżali nie odzywając się do rodziny przez kolejne lata.

           Sąsiadki schodziły się u babci i wspólnie gniotąc pierogi obgadywały te nieobecne. Wywiązywały się dyskusje, czy Chraszczakowa dobrze zrobiła wywalając męża pijaka, czy nie. Czy do farszu na pewno dodaje się taki ser i czy sąsiadce nie wstyd podbierać go ze spiżarni własnej teściowej. Niejedna chochla poleciała w stronę pieca. Wieczorem, nad ciepłym jeszcze ciastem, sąsiadki płakały już razem nad straconą młodością.

           Spotykaliśmy znajomych na ulicy. Jeśli wcześniejsze dyskusje nauczyły nas, że ich poglądy są inne od naszych, mówiliśmy sobie dzień dobry, lub staraliśmy się skręcić do kiosku niezauważeni.

           Większość jednakże ludzi w naszym otoczeniu miała w zasadzie poglądy na świat takie same jak my. W długich dyskusjach na trzepaku, pod budką z piwem, u magla, u fryzjera, w kolejce po mięso, wykuwaliśmy swoje poglądy. Kręciliśmy się wśród naszej małej społeczności i niewyobrażalne dla nas było, że gdzieś, pośród nas mógłby być jakiś odmieniec, jakiś kabel donoszący smutnym panom z milicji. No bo w końcu co miałby donosić – że nasza dzielnica też nie lubi Jaruzelskiego? Wszyscy uważaliśmy to za normalne. Nie mieściło się w głowach, że ktoś mógłby myśleć inaczej. Podświadomie czuliśmy, że ojciec Krzywego pałuje strajkujących robotników tylko dlatego, że jeśli opuści pałkę, to sam zostanie spałowany, a przecież ma w domu siedmioro dzieci do wykarmienia.

            Co do różnic światopoglądowych, wiedzieliśmy że układają się dzielnicami. Wiedzieliśmy, że wille tam za rzeką dostawali zasłużeni u władzy, więc do tych dzieciaków nikt się odzywał, a oni z kolei żyli tylko w swoim kręgu, w wyselekcjonowanych szkołach, oglądając swoje zdjęcia z Bułgarii. Wiedzieliśmy, że na tamtej ulicy, pośród dziewięciu melin, można zarówno dostać w twarz za nic, jak również dostać świece do Poloneza, jeszcze ciepłe.

           Internet dał nam możliwość ukrywania się za pseudonimami. Dał nam też możliwość szerszych kontaktów. Pozwolił znajdować ludzi o takich, jak nasze poglądach poza naszą dzielnicą. Odgrodził nas od konieczności codziennych kontaktów z ludźmi z naszej dzielnicy. Poglądy przestały rozkładać się geograficznie, a zaczęły być związane z odwiedzanymi stronami i forami. Każdy jest inny, każdy ma inne doświadczenia i inne uczucia. Zamknięci w domach, pochyleni nad ekranikami, poczęliśmy przesuwać swoje światopoglądy zupełnie inaczej, niż uczyły tysiące lat historii. Czując nieme poparcie całego forum, radykalizowaliśmy coraz bardziej.

           To właśnie FB uświadomił mi, co się stało z moimi przyjaciółmi. Z ludźmi, z którymi niejedną noc przegadaliśmy, niejedną talię kart zgraliśmy i niejedną ścieżkę przeszliśmy. Wydawałoby się, że wszyscy pójdziemy mniej więcej podobnymi drogami. Że te niewielkie i niegroźne różnice sprzed lat pozostaną nieistotnymi. Tym czasem, poodchodziliśmy w tak strasznie różne strony.

            Gdzieś pośród nas, pośród ludzi starających się prowadzić szczęśliwe życie, pośród nas, zabiegających o zdrowie i szczęście naszych dzieci, pośród wpajania w dzieci marzeń o wspólnym, wolnym od uprzedzeń świecie, pośród pragnień i dążeń do pokoju, do ładu, do szczęścia, do wolności i odpowiedzialności, gdzieś między pierwszym a czwartym piętrem klatek schodowych naszych blokowisk, między brązowym a białym płotem naszych dzielnic willowych, żyją teraz zupełnie inni ludzie. Zrzeszeni w internetowych klubach czystej rasy sączą jad nienawiści. Wpajają swoim dzieciom siłę kastetu, pały i łańcucha. Już nie w przestępczych dzielnicach, gdzie to było normą. Przestępcze dzielnice zniknęły. Wyparły je modne lofciki i apartamentowce za wysoką bramą. Nienawiść zagościła na naszych podwórkach.

         Na co dzień mijamy się na ulicy, mówimy sobie dzień dobry. Jeśli skojarzymy forumowego nicka z twarzą sąsiada, omijamy przezornie z daleka, lub skręcamy gwałtownie do spożywczego. Wieczorami wklejamy na fejsika uśmiechnięte zdjęcia naszych dzieci chłonących radość wolności i tolerancji wskroś Europy. Tymczasem, pośród naszych sąsiadów, pośród naszych bliskich, zdawałoby się znajomych, ktoś właśnie klepie „śmierć wrogom ojczyzny”, bynajmniej nie kryjąc się z tym, że ma na myśli nas. Uczymy nasze dzieci, że potrzebującym trzeba pomagać, a tym czasem za ścianą sąsiad klepie jakieś brednie o Żydach, Masonach i Islamistach. Opowiadamy dzieciom o bezmiarze i bezsensie okrucieństwa wojny, a kilka pięter niżej, stary kumpel ze szkoły organizuje bojówkę żeby spuścić łomot tym szmatom. Już nie musimy patrzeć sobie w oczy. Mamy ajfoniki i łajfaje.

         Ludzie, którzy stają szpalerem wzdłuż ulicy z wyciągniętymi w górę ramionami, którzy palą race, grożą nam kijami, którzy wznoszą nasze wspólne, zdawałoby się, flagi wrzeszcząc przy tym o zemście i śmierci – oni już nie przychodzą z wyklętej ulicy w zapomnianej dzielnicy. Nie zwołał ich krzykacz z boiska przy szkole. Oni przyszli spomiędzy nas, spośród naszych ulic, naszych klatek schodowych. Mijamy ich codziennie na ulicach. Oznaczyliśmy ich jako przyjaciół na naszych fejsikowych ściankach dawno temu i z coraz bardziej opadającą szczęką czytamy ich komentarze.

         Dziś już nie musimy siadać przy stole i patrzeć sobie w oczy. Nie musimy stanąć razem w kolejce, czy spotkać się w sklepie. Nie musimy znieść wzroku drugiej strony. Nie musimy ostrożnie dobierać słów. Nie trzeba obawiać się reakcji ulicy. W ciszy naszych sypialni rzucamy w eter słowa, których na żywo nie odważylibyśmy się wypowiedzieć. Dowalamy naszym przyjaciołom. Wiemy, że w razie czego poprze nas połowa tego forum. Świadomość tysięcy ludzi rozsianych po świecie o równie porąbanych poglądach co nasze, daje nam siłę dopiekania rodzinie i sąsiadom. Daje siłę porównania starego przyjaciela do dowolnie wybranego stworzenia zamieszkującego wysypisko. Już się nie trzeba powstrzymywać. Wypisujemy kalumnie przekonani, że anonimowość i brak kontaktu twarzą w twarz wszystko wybaczy. Wykopujemy coraz głębsze okopy i jakoś nie widać szansy na zbratanie się w korytarzu. 

niedziela, 25 września 2016

         Komu te wakacje przeszkadzały... Tak nam było dobrze, że mimo tęsknoty za domem i kotem, nie chciało nam się za bardzo wracać. Kiedy masz przed oczami wzgórza porośnięte winoroślą, gajami oliwnymi i dojrzewającymi w sierpniowym słońcu słonecznikami, a na niebie żadnej chmurki przez dwa tygodnie, perspektywa powrotu do kapryśnej angielskiej aury nie nastraja człowieka optymistycznie. Patrzysz na stojące przy drogach cyprysy i pinie, dające cień podróżnikom, rozkoszujesz się widokiem kwitnących oleandrów, ale już gdzieś na plecach czujesz oddech nadchodzącej jesieni.

Talamone, Italy

Talamone

Saturnia, Italy

Saturnia

            Tegoroczne wakacje rozpieściły nas piękną pogodą zarówno we Włoszech jak i w Polsce, spakowane do walizek na wszelki wypadek cieplejsze ubrania i kurtki przeciwdeszczowe nie przydały nam się ani razu, więc zrozumiałe jest, że z obawami czekam na pierwszy angielski słotny dzień. Ale póki co, wygląda na to, że słońce Italii podróżowało z nami do Polski i przywieźliśmy je ze sobą do Derby. Wrzesień wyjątkowo rozpieszcza wysokimi temperaturami, błękitem nieba i słońcem wciąż opalającym nasze twarze. W moim ogródku nadal owocują maliny i jeżyny, słonecznik rośnie sobie w najlepsze, a szafirki zachęcone ciepłem znowu wykiełkowały.

            Tylko pająki nie dają się zwieść i plotą sieci na potęgę. One wiedzą, że wcześniej czy później przyjdzie prawdziwa jesień i trzeba być na nią przygotowanym. Człowiek mimo wszystko stara się pogodzić z faktem, że już zaczęła się szkoła, praca, ale serce wciąż się gdzieś wyrywa. Przeglądam i edytuję zdjęcia z naszych wakacyjnych wypraw małych i dużych i już czuję tę tęsknotę, te motyle w brzuchu, ten niepokój, że znów bym się gdzieś wybrała. Tylko urlopu już mi mało zostało i mogę sobie tylko pomarzyć o dalekich wojażach. Przyjdzie mi się zadowolić weekendowymi wycieczkami. Dobre i tyle.

           Korzystając z nieobecności dziewczyn, które pojechały na biwak skautowy do Twycross Zoo (nota bene spanie między szympansami i żyrafami musiałaby być ciekawym doświadczeniem), wybraliśmy się z Piotrem na wycieczkę w nieznane nam dotąd okolice Worcestershire. Stwierdziłam, że powinniśmy z tygodniowym opóźnieniem obejść naszą 18. rocznicę ślubu i zamarzyło mi się kino, kolacja i spacer.  Spacery mieliśmy nawet dwa – w pięknych ogrodach Witley Court i Hanbury Hall, kolację zjedliśmy po powrocie w domu, a kino też byliśmy zmuszeni sami sobie zorganizować. Niestety, w repertuarze kinowym nie znaleźliśmy niczego interesującego. Obejrzeliśmy więc czekający długo na półce film o królowej Wiktorii - "Mrs Rown", z genialną Judi Dench w roli głównej. Miło było zobaczyć znajome plenery Osborne House, rezydencji królowej Wiktorii na wyspie Wight. Pozostałe dwie rezydencje, gdzie kręcono film - Balmoral Castle i Windsor Castle -  jeszcze czekają na nasze odwiedziny. No choćby nie wiem jak się człowiek starał, to zawsze coś jeszcze pozostanie do odkrycia. I chyba to najbardziej w tym lubię, by gonić króliczka, by ciągle mi się chciało, bym ciągle miała ten niezaspokojony głód i ciekawość. Bo kiedy przestanę, to zacznę się o siebie poważnie martwić...

wtorek, 20 września 2016

        Kiedy w tym roku pojechaliśmy do Szkocji wiedzieliśmy, że w drodze powrotnej z Orkadów nie może zabraknąć na naszym szlaku miejsca, które zepnie klamrą geograficzną naszą wyprawę z zeszłoroczną wizytą w Kornwalii. Te dwa miejsca łączy sławna i legendarna wręcz trasa między dwoma skrajnymi przylądkami wysuniętymi na północ i na południe - John o' Groats  i Land’s End. Trasa ta prowadzi przez całą wyspę Wielką Brytanię z północy na południe lub z południa na północ, jak kto woli. W pewnym sensie pokonaliśmy tę trasę z roczną przerwą.

         Oba przylądki mają już symboliczne znaczenie w Wielkiej Brytanii. Land’s End – koniec świata  - jest najbardziej wysuniętym kawałkiem lądu w kierunku południowo-zachodnim, ale nie jest to najdalsza część zachodnia ani południowa. Przylądek jest usytuowany w zachodniej Kornwalii na końcu półwyspu Penwith. Najbardziej na południe wysuniętym kawałkiem Wielkiej Brytanii jest Lizard Point. John o' Groats jest tradycyjnie uznawany za najdalej wysunięty na północ przylądek Wielkiej Brytanii, w północno-wschodniej Szkocji. Tak naprawdę jednak najbardziej na północ wysuniętym krańcem jest pobliski Dunnet Head, znajdujący się 2 mile od John o' Groats.

Land'sEnd Kornwalia

        Tradycyjny dystans między przylądkami wiodący drogami to 874 mile (1.407 km). Turyści, sportowcy, wyczynowcy, podróżnicy, ludzie bijący rekordy wszelakie pokonują tę trasę na wszystkie, nawet w najdziwniejsze możliwe sposoby. Księga rekordów zapełnia się coraz ciekawszymi odnotowanymi osiągnięciami, łącznie z przebyciem całej trasy pieszo, boso oraz nago. Można też konno, na deskorolce czy na wózku inwalidzkim, grając w golfa czy lecąc na paralotni. Wiele osób wybiera się w tę podróż, by zebrać fundusze na cel charytatywny. Kiedy dojechaliśmy do John o’Groats spotkaliśmy dwóch kolarzy, którzy właśnie zakończyli swoją podróż i robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Przez całą drogę zbierali fundusze na hospicjum dla dzieci. Doświadczeni rowerzyści są w stanie pokonać te trasę w 10-14 dni, ale tylko wtedy, kiedy im się spieszy i chcą bić rekordy. Rekord dla biegaczy wynosi 9 dni. Dla włóczykijów wędrujących bocznymi drogami dystans do przejścia to 1,200 miles (1.900 km) i wymaga zaplanowania 2 -3 miesięcznej ekspedycji. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata i jechał rowerem przez 31 dni, a najstarszy, 74-latek przebył dystans pieszo.

           Dystans między przylądkami wyznaczony w linii prostej na podstawie współrzędnych geograficznych to 603 mile (970 km), ale tak wytyczona linia przechodzi na mapie przez Morze Irlandzkie. Siłą rzeczy więc trzeba wybrać drogę prowadzącą dookoła, chyba, że się płynie. Najnowsza wytyczona za pomocą nawigacji satelitarnej, najszybsza trasa przejazdu głównymi drogami wynosi 838 mile (1,349 km). Przewidywany czas takiej podróży to 15 godzin i 48 minut. Wielu śmiałków podejmuje wyzwanie, by przejechać ten dystans w ciągu jednej doby, co jest jak najbardziej wykonalne, ale jaka z tego przyjemność? Taki pośpiech to nie dla mnie. Marzy mi się taka wyprawa rowerowa, niespieszna, bocznymi drogami,  by móc przejechać Szkocję, Anglię, Walię i Kornwalię ciesząc się wszystkim, co napotkałabym po drodze. Nie wspomnę już o tym, jaka byłaby frajda wytyczenia sobie trasy kajakowej…

          Taka podróż od końca do końca, na skos i z naprzeciwka byłaby fantastyczną wyprawą. Kiedyś, może na emeryturze, która jest niezmiernie przeładowana planami, uda mi się to zrealizować. Teraz tylko trzeba do tej emerytury jakoś dożyć, albo zbuntować się i cieszyć się życiem tu i teraz, nie czekając na emeryturę. Jak znam nasz niespokojny podróżniczy charakter, głód nowych miejsc i wszystko, co można spotkać za kolejnym zakrętem, nawet za naszym progiem, to znowu gdzieś ruszymy, nawet jeśli to miałaby być wycieczka na jeden dzień.

piątek, 24 czerwca 2016

         No to się porobiło... Wieczorem oglądałam wieczór wyborczy, ale wyniki spływały bardzo wolno, poszłam spać. Rano Piotr obudził się pierwszy i obwieścił mi, że Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii. Podświadomie się tego obawiałam, ale wierzyłam, że jednak opcja pozostania we wspólnocie zwycięży. Bez jakiejś miażdżącej różnicy, ale jednak większością głosów Wielka Brytania zdecydowała się odłączyć od Unii Europejskiej. Taki jest głos społeczeństwa, wyrażony w demokratycznym referendum i trzeba go uszanować, jak stwierdził premier David Cameron. Ale mam wrażenie, że po 40 latach otwartych drzwi Brytyjczycy zamknęli za sobą te drzwi z hukiem. Zamknęli też drzwi dla samych siebie. Uważają, że dadzą sobie świetnie radę sami, bez Unii. Ale czy w dzisiejszych czasach można być samotną wyspą, nie tylko geograficznie, ale również politycznie?

          Po latach spokoju nastały burzliwe czasy. Najgorsze jest to, że żyję w tym kraju, ciężko pracuję, płacę podatki, a nie miałam szansy wyrazić swojego zdania i będę musiała się podporządkować głosowi większości. Zobaczymy, co z tego wyniknie... Zastanawiam, jak będziemy teraz traktowani. Znam wielu Brytyjczyków, którzy są przerażeni tym, co się dzisiaj stało, chcą być Europejczykami i nie mają nic przeciwko temu, żeby inni Europejczycy przyjeżdżali żyć między nimi, nie chcą być rasistami, ksenofobami, boją się o przyszłość swoją i swoich dzieci. Ale dzisiaj w pokoju nauczycielskim rozgorzała burzliwa dyskusja i było parę osób, które stało na stanowisku, że nie chcą, żeby im ktoś mówił, co mają robić we własnym kraju. Nie pamiętają już czasów, kiedy to Zjednoczone Królestwo miało rząd dusz nad 1/3 świata i narzucało swój punkt widzenia wielu krajom? Może o to właśnie chodzi, te niespełnione marzenia i sny o potędze, tęsknota za imperium? W końcu to starsze pokolenie w większości głosowało za wyjściem z Unii. Niestety, ich jedynymi argumentami były populistyczne hasła nacjonalistycznych partii. Czy ktoś mi wkrótce powie, tak jak kiedyś polskim żołnierzom po zakończeniu II wojny światowej, którzy nie chcieli wracać do komunistycznej Polski – A co Wy tu jeszcze robicie? Wracajcie do siebie!

          W ramach analizy wyników pokazano mapę Zjednoczonego Królestwa, gdzie głosy za odłączeniem się były zaznaczone na czerwono, a opcja pozostania na żółto. Cała Anglia jest czerwona z małymi żółtymi wysepkami. Nasza okolica czerwona do bólu, za to cała Szkocja bez wyjątku jest żółta. Szkoci są za pozostaniem w Unii, więc obawiam się, że wyniki referendum pokazują rozłam w Zjednoczonym Królestwie. Kto wie, czy Szkocja nie zagłosuje wkrótce ponownie w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa, by móc pozostać w Unii Europejskiej. Kto wie, może przeprowadzimy się do naszej ukochanej Szkocji, ale czy tam będą nas chcieli?

        Wróciłam dzisiaj wcześniej do domu, otworzyłam na oścież okna, wpuściłam lato do środka. Przyjaciel z Polski napisał mi na FB, żeby się nie przejmować, kurz niebawem opadnie, zaczną się negocjacje nowych umów, przepisów i będziemy wiedzieć na czym stoimy. Pomartwię się później, teraz będę cieszyć się latem.

czwartek, 23 czerwca 2016

           Jak każdego czwartku jechałam dzisiaj do jednej ze szkół średnich, którą wspieram w ramach swoich obowiązków w pracy. Wydawałoby się czwartek, jak każdy inny, mały korek przy włączaniu się na trasę szybkiego ruchu, potem na rondzie w centrum, ale generalnie dojechałam do pracy bez większych problemów. Czwartek jak czwartek, ale nie dziś. Na trasie szybkiego ruchu na każdym moście transparenty  „Vote leave”, przy rondzie na światłach mężczyźni z tablicami z takim samym hasłem. To nie jest zwykły czwartek, dzisiaj odbywa się najważniejsze referendum ostatnich dziesięcioleci, które ma zadecydować, czy Zjednoczone Królestwo zostanie w Unii Europejskiej, czy ją opuści. Brytyjczycy decydują dziś o przyszłości swoich dzieci, wnuków i prawnuków.

            Nauczycielka wiedzy o społeczeństwie w tym gimnazjum, w którym byłam dziś, postanowiła użyć tematu Brexitu do ćwiczenia dyskursu i debaty. Podzieliła więc klasę na dwie części i bez względu na osobiste poglądy 13-letnich uczniów dała im dwie opcje – kampanię na rzecz pozostania w Unii i kampanię na rzecz odłączenia się Zjednoczonego Królestwa od Unii Europejskiej. Dostarczyła im materiały, pokazała wiadomości, ale okazało się, że ci młodzi ludzie nie są w ogóle zainteresowani tym, co się dzieje wokół nich, od czego zależy przyszłość ich ojczyzny i tego, w jakich okolicznościach i warunkach przyjdzie im kiedyś żyć. Nie wiedzieli, które partie polityczne popierają wyjście z Unii, jakie ważne osobistości życia publicznego opowiadają się za pozostaniem w europejskiej wspólnocie, a które wręcz przeciwnie. Jeśli większość z nich zapytać o fakty z życia ich ulubionych celebrytów i piłkarzy, wiedzą wszystko na wyrywki, ale sprawy polityki są im zupełnie obce.

             Przygotowywanie się do debaty też niestety szło im jak po grudzie. W sytuacji kiedy na większości lekcji doskonalą umiejętność copy-paste, kreatywne podejście do dyskusji, research i znalezienie odpowiednich argumentów było dla nich prawdziwym wyzwaniem. Większość argumentów opierała się na stereotypach, plotkach, niepotwierdzonych informacjach. Niektórzy znaleźli się we właściwej grupie, zgodnej z ich osobistymi poglądami lub poglądami, które są lansowane w ich domach. Padły zarzuty pod adresem braku kontroli napływu imigrantów, wykorzystywania przez imigrantów z innych krajów Unii systemu zasiłków społecznych. Odezwał się stereotyp imigranta, który przyjeżdża po zasiłki, a nie do pracy i tylko żeruje na brytyjskim państwie, a tym samym na kieszeniach podatników. Pytanie tylko, ilu Anglików robi dokładnie to samo? Na wyobraźnię tych młodych ludzi na pewno działają wielkie liczby jak chociażby to, że Wielka Brytania płaci tygodniowo 350 milionów funtów składki do budżetu unijnego. Oznacza to 50 milionów dziennie. Jednak informacje o wielkości subsydiów, z którymi te pieniądze wracają chociażby do brytyjskich farmerów, już pominęli w swoich poszukiwaniach czy argumentach. Jedni obawiali się utrudnień w  podróżowaniu i studiowaniu poza granicami UK, kiedy opuści ono Unię, inni zastanawiali się nad opieką zdrowotną, ale większość z nich powielała opinie swoich opiekunów i rodziców zasłyszane w domu, jeżeli w ogóle u nich w domu rozmawia się na te tematy.

             Zastanawiająca była postawa dziewcząt pochodzenia hinduskiego i pakistańskiego. Były jak najbardziej za opcją wyjścia z Unii i popierały swoją opinię argumentem, że imigranci przyjeżdżają do Anglii tylko po zasiłki, ale nie do pracy, nie uczą się języka angielskiego, oczekują specjalnego traktowania. Nauczycielka przypomniała im wówczas, że społeczność hinduska w Wielkiej Brytanii, czy przybysze z Pakistanu przechodzili przed 20-30 laty przez dokładnie ten sam proces, co obecni imigranci z krajów Europy Środkowej czy Wschodniej. Przyjeżdżali do Wielkiej Brytanii z nadzieją na pracę, możliwość dostępu do lepszej edukacji dla swoich dzieci, nadzieją na lepszą przyszłość dla swoich rodzin. Część z nich nawet po tych 20-30 latach nadal tkwi zamknięta w swoich małych społecznościach, nie zamierza się asymilować. Starsze pokolenie już nie zdążyło nauczyć się angielskiego, zdarzają się rodziny, gdzie od 3 pokoleń wszyscy żyją z zasiłków i nie zawracają sobie głowy pracą. Zważywszy na to, że mają za sobą takie doświadczenia, ich uprzedzenia i niechęć do nowo napływających do Wielkiej Brytanii przybyszy ze Słowacji, Rumunii czy Polski bywa czasami zadziwiająca.

              Sam nauczycielka prowadząca tę młodzieżową debatę o Brexicie, była zaniepokojona tym, jakie negatywne postawy i jakie podziały wśród brytyjskiego społeczeństwa utworzyło referendum i głosowanie. Przyznała, że w jej własnej rodzinie część starszego pokolenia jest za wyjściem z Unii, odzyskaniem niezależności, jeśli nie niepodległości nawet. Ona sama jest przerażona tym, co może się stać, jeśli Wielka Brytania opuści Unię i boi się, w jakim świecie przyjdzie żyć jej 4-letniej córeczce. Boi się izolacji, nacjonalizmu, braku tolerancji. Niestety, w coraz większej ilości krajów w Europie takie postawy dochodzą do głosu. Sama wspominała swoje podróże po Europie, kiedy czuła się wolna, przekraczając niepostrzeżenie granice kolejnych krajów i była zachwycona Chorwacją, Słowacją, Czechami. Boi się kroku w nieznane, nie wie, jakie przepisy wejdą w życie po opuszczeniu Unii i co czeka ją i jej dziecko w tej sytuacji.

              Warsztaty z uczniami się skończyły, a ja pojechałam do biura. Po drodze wpadłam na chwilę do sklepu zrobić zakupy w czasie swojej przerwy na lunch. A że sklep znajduje się praktycznie w centrum dzielnicy międzynarodowej, gdzie mieszka większość rodzin, którym pomagamy, nie sposób jest się nie natknąć na kogoś znajomego. W drzwiach marketu Lidl spotkałam pana Krisztę, Słowaka, którego córeczce pomagałam w szkole kilka lat temu. Minęliśmy się z pozdrowieniem 'dobry den' na ustach, ale pan Kriszta odwrócił się i zapytał – Pani Ewo, a co Pani myśli? Za tydzień będą nas stąd wyrzucać? Nie wiedziałam, co mam mu powiedzieć. Nie wiem, jakie będą wyniki głosowania, nie mam przeczucia, nie umiem wróżyć z fusów. Sondaże w ostatnim tygodniu ciągle wahały się z jednej opcji na drugą, nie dając żadnej z nich znaczącej przewagi. Szkocja chciałaby zostać, ale co z Walią, Anglią, i Północną Irlandią? Większość Anglików w naszej okolicy żyje w złudnym przekonaniu, że dzień po głosowaniu, jeśli większość opowie się za wyjściem z Unii Europejskiej, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną ich wszystkie problemy, które ich zdaniem członkostwo w Unii wnosi w ich życie. Co więcej, wydaje im się, że pozbędą się wszystkich zobowiązań, ale będą nadal cieszyć się wszystkimi przywilejami.

              Powiedziałam panu Kriszcie, co powtarzam każdemu zaniepokojonemu pytającemu mnie o zdanie. Nie panikujmy, zobaczymy jutro rano, jakie będą wyniki i jakie kroki prawne podejmie rząd Zjednoczonego Królestwa. Jak długo będzie trwał okres przejściowy i co będzie wymagane od rezydentów – obywateli krajów Unii Europejskiej, mieszkających na stale w Wielkiej Brytanii. Może będziemy musieli wyrabiać sobie wizy, może trzeba będzie przyjąć obywatelstwo. Nie widzę powodu, dla którego ludzie, którzy od lat uczciwie tutaj pracują, posyłają swoje dzieci do szkoły, płacą podatki, mówią dość dobrze po angielsku, nie wchodzą w konflikt z prawem i swoją pracą i płaceniem kredytów hipotecznych za swoje domy napędzają brytyjską gospodarkę mieli się czegokolwiek obawiać. Ale to ja tak myślę. A co zrobią brytyjskie władze? Jeśli po przegranym referendum David Cameron ustąpi ze stanowiska premiera rządu i do władzy dojdą nacjonaliści, brytyjskie podejście do imigrantów może ulec kategorycznej zmianie i skończy się polityczna poprawność. Już teraz temat referendum dzieli ludzi na będących za i przeciw, więc w niektórych miejscach, na przykład u mojego męża w pracy po jednej burzliwej dyskusji, gdzie ku zaskoczeniu kilku osób okazało się, że ci, po których najmniej by się tego spodziewano, są za wyjściem z Unii, zaprzestano rozmów na ten temat – tabu.

            Jutro będziemy wiedzieli, jakiego wyboru dokonali Anglicy, jakiego Szkoci, Walijczycy czy Irlandczycy z Irlandii Północnej. Kiedy jechaliśmy na urlop do Szkocji, przekonaliśmy się, że zamiast dominujących przy angielskich drogach tabliczek ‘vote leave’, jest więcej tabliczek ‘vote stay’. Kto wie, czy to referendum nie rozsadzi Zjednoczonego Królestwa od środka, kiedy okaże się, że niektóre kraje chcą zostać w Unii, a inne nie. Kto wie, z jakim nastawieniem Anglików przyjdzie nam się zetknąć w najbliższych latach i jakie prawne konsekwencje pociągną za sobą obie opcje. Może będzie podobnie jak ze szkockim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa – wszyscy panikowali, że większość uzyska opcja odłączenia, a jednak Szkoci zagłosowali za pozostaniem w UK. Trudno przewidzieć, jakie nastroje zwyciężą dziś. Niestety, w większości postawy osób głosujących są oparte właśnie na nastrojach, na populistycznych argumentach spierających się polityków, na stereotypach, bez rzetelnych informacji. A młodzi ludzie, ludzie, którzy jeszcze nie mają prawa wyborczego, narzekają, że cokolwiek się wydarzy, to oni wypiją piwo, którego dzisiaj nawarzą ich rodzice i dziadkowie. Cheers!

wtorek, 14 czerwca 2016

             W czasie naszej wycieczki do Szkocji, na wyspę Skye i na Orkady staraliśmy się przemieszczać drogami wzdłuż linii brzegowej, które są wytyczone specjalnie jako trasy widokowe. Dlatego też każdego dnia widzieliśmy kilometry plaż. Kiedy przychodził czas odpływu, sięgały one w głąb morza, odsłaniając morskie dno, muszle, kamienie, wodorosty. Zaułki i zatoki szkockiego lądu powodują, że nigdy nie wiadomo, czy masz jeszcze do czynienia z jeziorem ze słodką wodą, czy jest to już ostro wcięta w ląd zatoka morska. Większość z nich i tak nazywa się loch – czyli jezioro. Kontrola smaku wody nie pozostawia wątpliwości – słona czy słodka, ale w wielu miejscach, gdzie rzeki uchodzą do morza, smak wody może nadal nas zwieść, bo z odpływem przeważa smak uchodzącej do morza bez przeszkód wody słodkiej, a w czasie przypływu wdzierającej się z pełną mocą, niepostrzeżenie, ale konsekwentnie słonej wody. Plaże są więc wszędzie, jedne bardziej piaszczyste, inne bardziej kamieniste. Nad niektórymi wspinają się kilunasto- lub kilkudziesięciometrowe klify, gdzie gniazdują mewy i maskonury nazywanym po angielsku puffinami.

             Na Orkadach już nie ma żadnych wątpliwości, zewsząd otacza nas morze. Żeby dostać się na wyspy, trzeba przepłynąć promem z portów położonych na północnym wybrzeżu Szkocji. Archipelag jest naturalną granicą między Morzem Północnym i otwartym Oceanem Atlantyckim. Orkady składają się z ponad 60 wysp i wysepek, ale tylko 20 z nich jest zamieszkana. Nasza kwatera znajdowała się na wyspie Mainland, gdzie znajduje się również stolica archipelagu, Kirkwall. Mainland jest połączony groblami i mostami z innymi wyspami, na które można przejechać samochodem bez konieczności przeprawiania się promem. Kiedy tylko zaczyna się odpływ, na każdej z wysp plaże odsłaniają swoje piękno i bogactwo.

             Pamiętam z dzieciństwa, kiedy jeździłam na kolonie lub na wczasy z rodzicami nad polski Bałtyk. Podobno już jako berbeć upodobałam sobie taplanie się w morskiej wodzie i grzebanie w piachu w poszukiwaniu muszelek i kamyczków. Woda nigdy nie była zbyt zimna, żeby mnie odstraszyć i nawet szczękając zębami szłam dalej na spotkanie fal. Nie ukrywam, że tak mi już zostało i ewidentnie w genach przekazałam to potomstwu swemu, szczególnie temu młodszemu, które z każdej naszej wycieczki nad morze zwozi wiaderka muszelek i kamyków, a nawet piasku, bo będzie robić sobie akwarium. Pamiętając swoje spacery nad Bałtykiem, kiedy szliśmy kilometrami do latarni morskiej, zapatrzeni w horyzont, od czasu do czasu wypatrując u naszych stóp przyniesionych świeżo przez fale bursztynów lub muszli, rozumiem, co mojej córce w duszy gra, kiedy domaga się swojego sprzętu do grzebania. Uzbrojona w łopatę i wiaderko idzie na poszukiwanie skarbów. To, że robi się coraz większa i starsza, wcale jej nie zraża, po prostu weszła na wyższy poziom wtajemniczenia  - od budowy zamków z piasku do poszukiwania skarbów w piasku.

             I okazuje się, że na Orkadach jej podejście jest w cenie.

             Zważywszy na to, że Orkady są niezalesione, można na nich sporadycznie spotkać drzewa, które wytrzymały podmuchy sztormowych wiatrów. Wszelkie drewno opałowe pochodził dawniej z transportów ze Szkocji lub z wyłowionych z morza kawałków drewna, które dryfowały tutaj z Ameryki Północnej, z Kanady. Oczywiście w dzisiejszych czasach możesz zamówić drewno opałowe z Wielkiej Brytanii i odbierasz je sobie w najbliższym supermarkecie, ale z naturalnych zasobów możesz liczyć tylko na nieliczne drzewa, rosnące gdzieś przy domach lub właśnie na to wyłowione z morza. Okazuje się, że neolityczni osadnicy tylko na to mogli liczyć, dlatego zmuszeni byli pozyskiwać torf z torfowisk, by rozpalić swoje ogniska.

             W dzisiejszych czasach jednak na plażach można znaleźć dużo więcej ciekawych rzeczy niż tylko drewno na opał. Każdemu z nas chyba zdarzyło się chyba zgubić coś na plaży, co zakopało się w piasku. Potem przychodzi przypływ lub sztorm i morze zabiera takie skarby, ale czasami zostają one gdzieś głęboko w warstwie piasku. Podobno nad Bałtykiem ludzie z wykrywaczami metalu szukają skarbów, zagubionej biżuterii, zegarków. Na plażach popularnych kurortów jeżdżą po plaży ciągniki przesiewające piasek, które mają odkopać śmieci i oczyścić plaże. Za takimi ciągnikami idą zbieracze dóbr wszelakich i znajdują czasem ciekawe okazy. Na Orkadach ludzie też odwiedzają plaże i przeczesują je w poszukiwaniu ciekawych znalezisk i tradycja ta jest podtrzymywana tutaj od stuleci. Ludzie chodzili i chodzą na plaże dla rozrywki, inni dla zysku, a inni z konieczności. Nazywa się ich beachcombers – czyli przeczesujący plaże – i niektórzy z nich mogą się pochwalić całkiem imponującymi kolekcjami znalezisk. Od dryfującego drewna w fantazyjnym kształcie w sam raz dla lokalnego rzeźbiarza po nasiona lub szyszki tropikalnych drzew, sea glass czyli kawałki szkła oszlifowane przez piach i morskie fale, przez urwane boje, które przemierzyły Atlantyk po wiadomości w butelkach. Niezliczone ilości rozdartych sieci lub elementów wyposażenia jachtów i statków są ponownie używane przez rybaków jeśli się do tego nadają. Nigdy nie wiadomo, co prądy morskie i wiatr mogą przynieść na orkadyjskie wybrzeża. Poszukiwacze mają nawet swoją grupę na FB – zainteresowanych ich znaleziskami i raportami z orkadyjskich plaż zapraszam na https://www.facebook.com/OrkneyBeachcombing/

             Beach combing ma też swoją inną – ekologiczną twarz. Ludzie chodzą na plaże prawie codziennie - na spacer z psem, na spacer z dzieckiem, siłą rzeczy jest to ich oczywiste miejsce spędzania wolnego czasu. I mimo że oni sami starają się być przyjaźni swojemu własnemu kawałkowi świata i nie wyrzucają śmieci na plaży, znajdują je tam i nie przechodzą obok tego obojętnie. Wielu z nich ma podejście, że jeśli za każdym razem, kiedy są na spacerze, zbiorą choć 3 kawałki niepotrzebnych odpadków znalezionych nad brzegiem morza, nieważne czy wyrzuconych przez nierozważnych turystów, odwiedzających ich wyspy czy nieostrożnych mieszkańców czy też morze przyniesie jakieś plastikowe torby czy kawałki opakowań, które mogą być niebezpieczne dla morskich stworzeń. Po prostu zbierają te śmieci i wyrzucają je do przeznaczonych do tego kontenerów. Dzięki temu mogą się przysłużyć swoim wyspom, by żyło się tam czyściej i zdrowiej.

          Jest jednak kilka plaż na Orkadach, które zostały zaśmiecone celowo w bardzo specyficzny sposób w czasie II wojny światowej. Na Orkadach znajdowała się bowiem w czasie I wojny światowej baza okrętów wojennych, która broniła całego północnego wybrzeża Zjednoczonego Królestwa. Położenie zatoki Scapa Flow pomiędzy małymi wysepkami powodowało, że trudno było tam wpłynąć niedoświadczonym kapitanom, a obeznani z wybrzeżem marynarze mieli w ten sposób przewagę nad wrogiem. W czasie II wojny światowej Brytyjczycy użyli tego samego triku, a groble transportowe zbudowane między wyspami South Ronaldsay, Burray i Lamb Holm połączone z Mainland stworzyły bariery zwane barierami Churchilla. Oprócz grobli broniących dostępu do bazy okrętom podwodnym przy plażach zatopiono wraki, które w dodatkowy sposób odstraszały wrogie okręty próbujące wpłynąć na akwen Scapa Flow. Teraz, kiedy odpływ odsłania szkielety tych statków, barek, skorodowanych masztów, wystających z morskiego dna, obrośniętych wodorostami, robi to na przejeżdżających groblami duże wrażenie. Na mapach akwenów wokół archipelagu Orkad znaleźć można wiele miejsc, na które nadal nie wolno wpływać z powodu wraków z czasów wojennych potyczek. Może kiedyś fale znów przyniosą na plażę jakiś skarb z zatopionego szkunera.

Orkady

Chirchill barriers Orkneys

Chirchill barriers Orkneys

           Tymczasem Zosia, zainteresowana historią przeczesywania plaż, poszła na naszą najbliższą i znalazła kilka interesujących muszli, kamieni i jedną kość. Właścicielka naszego pensjonatu, która jest z zawodu archeologiem, fachowo orzekła, że to kość foki. Nie było mowy, żeby kość została porzucona i zostawiona. Kość przyjechała więc z nami do Derby i jest ozdobą kolekcji morskich skarbów Zosi. Warto więc iść na spacer na orkadyjską plażę, może kiedyś znowu je odwiedzimy i dysponując większą ilością czasu zwiedzimy resztę wysp i wysepek.

sobota, 11 czerwca 2016

            Ledwo ostygł silnik naszego samochodu po tym, jak przywieźliśmy dziewczyny z obozu skautowego, ledwo się rozpakowały z grubsza, wysypując brudne ubrania w składziku na jedną stertę, przepakowując się do czekających już w połowie wypełnionych przez nas walizek, ledwo wzięły prysznic i coś zjadły, a już na nowo odpalaliśmy auto, ruszając na długo wyczekiwany urlop, na kolejną wyprawę na północ. Po 4 latach od poprzedniej wizyty znowu postanowiliśmy wybrać się szlakiem Anioła Północy za mur Hadriana, za granicę Szkocji i Anglii, za Lowlands aż do Highlands. Up and up, aż po północny kraniec. Bo jak śpiewa Kuba Sienkiewicz i Elektryczne Gitary z naszej ulubionej płyty, granej w drodze – „Bo ja muszę być w ruchu, słyszeć wiatru świst w uchu, nikt nie daje już rady na moje napady”. Bo my jesteśmy dziwny przypadek, szybko nabieramy ochoty na takie odloty.

           Szkocji zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Nie sposób się nie zakochać, jeśli ktoś tak jak my lubi góry, jeziora, morze, znajdzie ich wyjątkowo malownicze połączenia w Szkocji właśnie. Zresztą nie ma co ukrywać, prawie cała wyspa Wielka Brytania i sąsiadująca z nią Irlandia są pełne takich krajobrazów. Szkocja ma tę przewagę, że nie jest tak gęsto zaludniona jak Anglia czy Walia. Jedziesz przed siebie kilometrami i czasami spotkasz jakiś domek na horyzoncie, miniesz się z rzadka z kimś nadjeżdżającym z przeciwka. Za towarzystwo masz zazwyczaj pasące się na zboczach gór owce lub włochate krowy. Ma to swoje uroki pod warunkiem, że masz pełny bak, bo następna stacja benzynowa też za kolejne 100 mil. Po porzedniej wycieczce mieliśmy apetyt na więcej, bo jak to w wielu przypadkach bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia lub jeżdżenia.

             Tu niestety objawia się moja przypadłość związana z chęcią sięgnięcia za horyzont, zobaczenia, co jest za kolejnym zakrętem, czy aby nie omija mnie coś pięknego na kolejnej drodze, odchodzącej w bok od głównej trasy. Nie da się zobaczyć wszystkiego, nie da się być wszędzie, tym bardziej, że tym razem mieliśmy do dyspozycji tylko 6 dni. Pozostawiłam więc wytyczenie trasy Piotrowi, bo ja nie mogłabym się zdecydować. Naszym głównym celem był archipelag Orkad, wysp najbliżej położonych na północ od Wielkiej Brytanii. Po drodze jednak chcieliśmy jeszcze objechać wyspę Skye i północne półwyspy Szkocji. Naszykowałam więc swój sprzęt fotograficzny, by udokumentować całą naszą wyprawę, ale nawet najpiękniejsze zdjęcia nie są w stanie oddać widoków przesuwających się za Twoim oknem. I moja rodzina wie, że chciałabym się co chwilę zatrzymywać na następne zdjęcie, kolejne ujęcie, nie sposób przecież tak podróżować. Trzeba by mnie wysłać do tej Szkocji rowerem na 3 miesiące, żebym sobie mogła w spokoju wszystko uwiecznić. I nie można mnie z samochodu za często i na zbyt długo wypuszczać, bo wtedy to się zapodzieję z obiektywem przy oku. A i tak na kolejnym zakręcie będę chciała znowu się zatrzymać, by strzelić migawką raz jeszcze, choćby przez otwartą szybę. W wyjątkowej desperacji nawet przez przednią szybę, umazaną wycieraczkami jestem w stanie robić zdjęcia. Mogę żałować wszystkich tych miejsc, gdzie nie zdołałam się zatrzymać, gdzie nie zrobiłam zdjęć, ale zamiast tego żałować wolę je zapisać na moim twardym dysku, gdzieś głęboko pod powiekami, gdzie budują się we mnie, aż zmuszą do powrotu.

_DSC2801s_DSC2929s_DSC2833s

            Przejechaliśmy w ciągu tych 6 dni 1762 mile czyli w przybliżeniu 2820 km. To dużo czasu w samochodzie, ale warto było zobaczyć te otwarte przestrzenie, zaostrzyć sobie apetyt, by wrócić tam znowu, kiedyś i nasycić się lub przynajmniej spróbować. Napatrzeć się na plaże, na słońce, na góry, na linię horyzontu, gdzie spotyka się niebo z morzem, by nigdy się nie spotkać. Podzielić się tylko chmurami, pocałować deszczem i tęsknić za sobą, odbijając w sobie nawzajem swój błękit. Czasem zachmurzony i gniewny, czasem roześmiany promykami słońca, iskrzącymi się na każdej fali przybijającej do brzegu. Uciekającymi od siebie z odpływem, odsłaniającym bezbronne kilometry morskiego dna i wracające do siebie znowu, powoli, ze wzbierającą czułością, otulający się słoną wodą. Dobrze czuć na swoich policzkach tę sól z opryskujących mnie fal, skórę ciepłą od słońca, stopy zapadające się w piasku i biegające po kamieniach. Cieszyć się błękitem, by swoje oczy jeszcze bardziej rozbłękitnić. Dziewczynkowa zieloność ich oczu cieszyła się trawami na wgórzach, lasami, a piegi na nosach skrzyły się jak słońce na każdym krzaku kwitnącego na żółto kolcolistu. Nie chciało mi się wracać, oj nie chciało...

niedziela, 29 maja 2016

               Powinnam mieć zakaz jeżdżenia na rowerze wzdłuż rzek i kanałów. Bynajmniej nie dla tego, że stanowię jakieś zagrożenie dla ruchu wodnego czy też lądowego, ale dla siebie stanowię. Nie umiem się zatrzymać i to też nie chodzi bynajmniej o sprawność hamulców w moim rowerze. Nie umiem siebie powstrzymać. Swojej zachłanności i ciekawości. Jeszcze do następnego zakrętu, do następnej śluzy, do następnego mostku, żeby nie przegapić tego, co tam na mnie czeka. I tak 20 km i chciałabym dalej.

              Już nic na to nie poradzę, że mam taką słabość do kanałów i rzek. I jakbym jeszcze tak miała kajak, to już strach pomyśleć, dokąd bym dopłynęła pod hasłem ‘jeszcze kawałek’. We wszelkich wędrówkach, wyprawach, wycieczkach towarzyszy mi ta niepohamowana ciekawość tego, co za zakrętem, co za kolejnym wzgórzem, jakie widoki czekają mnie na szczycie. I choć zadyszka człowieka dopadnie, to nie szkodzi, zobaczymy za kilka kroków. Oglądam się kontrolnie, co zostawiam za plecami, czy nie przeoczyłam czegoś ważnego i pięknego. By w pogoni za nieznanym, nie stracić tego, co już znane, oswojone, ale nadal cenne. Warto spojrzeć na to z nowej perspektywy.

              Co roku na drugi długi weekend majowy nasze dziewczyny jadą na trzydniowy biwak skautowy. Wtedy my mamy czas tylko dla siebie. Pamiętam, że za pierwszym razem, kiedy obie na raz nas zostawiły, czuliśmy się dość nieswojo. Z jednej strony - wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni, gdy nie ma w domu dzieci, to jestesmy niegrzeczni - i - małych nie ma, chata wolna, oj bedzie bal - ale trzeba nam się było nauczyć na nowo spędzać czas tylko we dwójkę. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że rzucimy się do sprzątania i nadrabiania wszelkich zaległości w domowym gospodarstwie, ale zaległości zaległościami, ale rodzicom też się coś od życia należy. Dlatego już pierwszego wolnego wieczoru zrobiliśmy wieczorny obchód naszej wioski. Musimy wiedzieć, co tam na naszej dzielni słychać.

              Następnego dnia zaplanowaliśmy sobie wyprawę nad zalew Ladybower na rzece Derwent położony w granicach naszego parku narodowego Peak District, ale bardzo daleko na północ. Właściwie jest to jeszcze Derbyshire, ale na przedmieściach Sheffield a i do Manchesteru rzut beretem. Na szczęście z Derby też można się tam szybko dostać autostradą M1 na północ.

_DSC2744s_DSC2716s

             Spakowaliśmy więc prowiant i ruszyliśmy na wyprawę. Byliśmy już w okolicach tego zalewu kilka razy, ale nigdy nie pokusiliśmy się o jakiś dłuższy spacer. Tym razem obraliśmy ścieżkę wzdłuż pierwszego zalewu, by potem wspiąć się na WhinstonLee Tor i podziwiać panoramę ze wzgórz okalających to sztuczne jezioro. W lesie było niebiesko od blubells, czyli dzoneczków niebieskich, kukułka odmierzała nasze kroki, a nad jeziorem pasły się owce z jagniętami ciekawymi maszerujących na dwóch nogach ludzi. Szlakiem poruszali się również rowerzyści, którzy na swoich górskich rowerach szukali mocnych wrażeń na zboczach wzgórz. W oddali widzieliśmy paralotniarzy szybujących w okolicach Castleton nad Mam Tor. Kiedy obeszliśmy szlak nad jeziorem, pojechaliśmy samochodem drogą wzdłuż jeziora do tamy na rzece Derwent. Tamy są trzy – Howden, Derwent i Ladybower. Dwie pierwsze są najstarsze, wybudowano je w 1916 roku. Bliźniaczo podobne z dwiema wieżami w klimacie Tolkiena i wyprawy drużyny pieścienia. Ladybower jest młodsza z 1943 i razem w trójkę tworzą przepiękne jeziora i krajobraz pośród wzgórz Peak District. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki, ale również na rowerowe wycieczki wzdłuż brzegów zalewu. Do domu wróciliśmy naszą ulubioną drogą A6, jedną z najbardziej malowniczych w całym kraju, gdzie motocykliści zjeżdżają się specjalnie, by ją pokonać i podziwiać widoki Peak District i doliny rzeki Derwent. Wioski Bamford, Baslow, Rowsley czy Darley Dale, skąpane w słońcu kamienne domy z ogródkami pełnymi kwitnących rododendronów – trudno oczy oderwać i skupić się na prowadzeniu samochodu.

             Dziś z kolei mieliśmy ochotę na wycieczkę rowerową. W zeszłym tygodniu pojechaliśmy z dziewczynkami brzegiem rzeki Trent w stronę Attenborough Reserve i spędzliśmy tam słoneczne popołudnie na dwóch kółkach. Tym razem wybraliśmy się na zachód, w stronę Shardlow. Kanał, rzeka, śluzy, mogłabym tak jechać w nieskończoność i mi się nie znudzi. Kiedy dojechaliśmy do dobrze znanego nam Shardlow, zjedlismy porcję lodów w marinie i wróciliśmy ścieżką wzdłuż kanału i rzeki Trent z pwrotem do Trent Lock. A że dzień był jeszcze bardzo młody, a na liczniku zaledwie 12 km, to skręciliśmy w lewo i pojechaliśmy wzdłuż Erewash Canal do Long Eaton. I tu właśnie po raz kolejny dopadła mnie moja przypadłość  - jeszcze jeden mostek dalej. Ale czy można mi się dziwić, kiedy przy brzegach stoją przycumowane kolorowe narrow boats, nad brzegami kanałów stoją przycupnięte domy, a co chwila można spotkać albo rodzinę łabędzi z małymi, albo kaczki z kaczuszkami, a gdzieś cicho zapatrzony w dal, stojąc na jednej nodze siedzi żuraw. Dojechałam więc do mostku numer 6 w Long Eaton i musiałam się sama powściągnąć, bo inaczej tak byśmy i do Nottingham dojechali – niewykluczone. Przecież jest jeszcze tyle letnich dni. Jeszcze nie raz odwiedzę moje ukochane akweny i ścieżki rowerowe. A może nareszcie wypożyczę kajak i to będzie zupełnie nowa wyprawa?

IMG_1064sIMG_1061s

            Teraz już nie czas na te dywagacje. Trzeba się pakować na kolejną wyprawę. Jutro dziewczynki wracają z biwaku i ruszamy na północ. Kierunek Orkady 

środa, 27 kwietnia 2016

              Sudbury odwiedziliśmy już kilka razy, ale zawsze jesteśmy pod wrażeniem pałacu, z końca XVII wieku. Kiedyś służył on za plan zdjęciowy do mojej ulubionej adaptacji „Dumy i uprzedzenia” z Colinem Firthem w roli pana Darcy'ego. W pałacu znajduje się również Muzeum Dzieciństwa, które bardzo lubimy odwiedzać i wspominać czasy, kiedy sami bawiliśmy się zabawkami. Dla starszego pokolenia, naszych rodziców i dziadków i babć naszych dzieci to nawet dalsze cofnięcie się w czasie i wspomnienia tamtych zabaw, zabawek, szkolnych przyborów, gier podwórkowych. Muzeum proponuje też doświadczenie na własnej skórze zwyczajów i obowiązków dzieci z czasów wiktoriańskich, kiedy  pracowały fizycznie, pomagając w gospodarstwach rolnych i na farmach jako wynajęci robotnicy, ale tak naprawdę niewolnicy bez prawa do nauki, skargi, ochrony. Można się przekonać, jak to było być kominiarczykiem, wciskającym się w najmniejsze zakamarki przewodów kominowych, by wyczyścić je z sadzy. Zosia była już w tym muzeum kilka razy i im większa jest jej wiedza historyczna i świadomość na temat praw dzieci, tym większe robi to na niej wrażenie. Tym razem chyba po raz ostatni wcisnęła się do komina, już jest za duża na kominiarczyka. Muzeum oferuje dzieciom również możliwość doświadczenia szkolnej lekcji zgodnie z rutyną czasów wiktoriańskich. Zosia zasiadła w ławce przed tabliczką do pisania jako  pierwsza, niezrażona, wiedziała, co ją czeka. Kiedy zaczęła się lekcja, pani prowadząca pokaz bardzo wczuwała się w swoją rolę i z całą surowością traktowała małych uczniów. Trzymała w dłoni trzcinkę, która świstała w powietrzu pełnym koncentracji i dyscypliny. Jeden chłopiec, który pewnie jeszcze nigdy czegoś takiego nie doświadczył w prawdziwej szkole, wyszedł z klasy z płaczem.

_DSC2293s1

            W gablotach muzeum można znaleźć kolekcje zabawek sprzed 200 lat, sprzed wieku, sprzed kilku dziesięcioleci, gry i gadżety nam już współczesne, które niektórzy pamiętają ze swojego dzieciństwa. Trzeba oczywiście wziąć poprawkę na różnice w zabawkach po obu stronach żelaznej kurtyny i ograniczony do nich postęp w krajach zagarniętych przez komunizm.  Jednak znajdziemy wiele podobieństw lub odpowiedników lalek, gier planszowych ciągle działających zabawek mechanicznych. Ze smutkiem stwierdziliśmy, patrząc na nie z nostalgią, że dziś większość z nich została wyparta przez elektroniczne gadżety. Dzieci wolą układać klocki w grach komputerowych, czesać lalki czy karmić kotki na tabletach, grać w karty przez internet niż z rodzeństwem. Tamte zabawki miały jakąś zasadę działania, cel, uczyły dzieci praktycznych umiejętności manualnych, których obawiam się dzieci są teraz pozbawione oprócz wyjątkowo sprawnych kciuków. Kiedy patrzy się dzisiaj na podwórka, nikt już nie bawi się na trzepaku, nie skacze w gumę, nie gra w kapsle, nie buduje bazy. Nie oczekuję oczywiście by dzieci wróciły do toczenia fajerek, ale nie widzę tez dowodów na to, by powstało coś nowoczesnego w zamian. Mają rolki, skutery, rowery, aż do przesytu sprzętu sportowego, a wybierają ekran komputera, tabletu lub smartfona.

             Czasami jeszcze chłopcy na orlikach grają w piłkę nożną lub koszykówkę, siatkówka jest bardzo popularna, ale w większość dzieci spędza czas na zajęciach dodatkowych. Nie ukrywam, że moje też. Czasami nie mają już czasu wyjść na podwórko. Dzieci mieszkają na ogrodzonych osiedlach, które zapewniają im bezpieczeństwo, ale też zamykają je w gronie tych samych osób. Z czasem rówieśnicy dorastają i już nikt nie wychodzi na huśtawki, pobawić się w piaskownicy czy w lalkami w dom. Przyjaciele z podwórka zaczynają raczej kontaktować się w Internecie, na portalach społecznościowych zamiast widywać się nadal na podwórku. Zabiegani między szkołą, korepetycjami, klubami sportowymi lub zajęci grami komputerowymi, zbyt zajęci, by wyjść na świeże powietrze. Małym dzieciom rodzice wolą dla świętego spokoju dać tablet lub smartfon i te maluchy są często bieglejsze w obsługiwaniu tych urządzeń niż ich rodzice. Sama wiem po sobie, że Zosia jest w stanie znaleźć w moim telefonie funkcje, o których ja go przez dwa lata nawet nie podejrzewałam. I też mogłaby przesiedzieć z tabletem cały dzień, tylko że jej na to nie pozwalamy. Jesteśmy strasznymi rodzicami, którzy starają się ustalać jakieś granice i zasady, bo większość jej koleżanek ze szkoły korzysta z elektronicznych gadżetów bez żadnych ograniczeń. Widzę to również po moich uczniach ze szkół średnich, którzy mają już szyje przygięte od wpatrywania się w ekrany swoich telefonów. Wychodzą razem do kina lub na zakupy, ale nie wypuszczają swoich telefonów z dłoni. Nawet na przyjęciach urodzinowych nie spędzają czasu w realu, tylko w portalu i to bynajmniej nie razem z jubilatką.

             Wiem, jak trudno jest oderwać dzieci od elektroniki. W ramach swojej pracy prowadzę zajęcia wychowania fizycznego dla dzieci czekających na miejsca w szkole. Muszę się sporo umysłowo nagimnastykować, by ich rozruszać. Zająć, zaciekawić, by zechcieli dać sobie szansę pobawić się, pograć w najprostsze gry i zabawy. I z czasem, kiedy zobaczą, jak wesoło i przyjemnie można w ten sposób spędzić czas, cieszą się zabawą w muzyczne krzesła,  hokejowe slalomy czy wyścigi z łyżką i jajkiem, skoki w workach czy przez skakankę.

            Obawiam się, że umiejętności, które nasi rodzice i dziadkowie uzyskiwali z zabawy i zajęć praktycznych, przerastają dzisiejsze dzieci i młodzież. Szydełkowanie, haftowanie, prace ręczne odeszły do lamusa, za to funkcję kopiuj-wklej dzieci mają opanowaną do perfekcji. Skomplikowane zabawki, najeżone elektroniką psują się pod byle pretekstem i lądują na śmietniku, by zrobić miejsce na nowy gadżet. Maszyny i narzędzia z czasów wiktoriańskich czy edwardiańskich, które oglądaliśmy w muzeum, są genialne w swojej prostocie i nadal mogą służyć każdemu, bo są niezależne od prądu i mikroczipów. Maszynka do łuskania fasoli, maszynka do ostrzenia noży, czyszczenia sreber, zabawki nakręcane na kluczyk, działające do dziś z zegarmistrzowską dokładnością. Niegroźne im przerwy w zasilaniu i odcięcie Wi-Fi.

niedziela, 24 kwietnia 2016

             Co można robić w kwietniowy dzień, który zgodnie z przysłowiem - kwiecień plecień poprzeplata, trochę zimy, trochę lata - funduje Ci opady śniegu z deszczem na przemian z niebieskim niebem i słońcem jak bania? Trzeba wybrać się na łono natury i liczyć na to, że wstrzelisz się w słoneczną przerwę między deszczem i gradem.

              Basia wybrała się na swoją zaplanowaną z pieczołowitością ekspedycję w ramach Duke of Edinborough Award. Martwiliśmy się o nią, jak potraktuje ją kapryśna aura, czy spotka ją marznący deszcz czy snieg i czy w nocy będzie jej zimno. Na razie zalicza brązową odznakę, ale za tę kapryśną pogodę w połowie kwietnia powinna mieć zaliczone już punkty na złotą za dwa lata, bo to były warunki ekstremalne.

             My nie chcieliśmy tak gnuśnieć w domu i potrzebowaliśmy świeżego powietrza. Ileż można sprzątać, prać i prasować, od gotowania też się człowiekowi przerwa należy. Zważywszy na to, że pogoda była naprawdę niestabilna, nie zamierzaliśmy jechać nigdzie daleko. Odwiedziliśmy więc miejsce, które jest blisko nas i dawno tam nie byliśmy – Attenborough Nature Reserve.

             Przespacerowaliśmy się groblami rezerwatu, Zosia uzbrojona w lornetkę po pradziadku podglądała wszystkie wyśledzone ptaki. Wkrótce wyszliśmy na brzeg rzeki Trent. Cieszyliśmy się oznakami wiosny, kwitnącymi krzewami, kwiatami, drzewami puszczającymi pierwsze liście. Słyszeliśmy ją w kłótniach ptaków dobierających się w pary, w szumie skrzydeł dzikich gęsi i kaczek, w plusku lądujących na rzece łabędzi. Mimo iż świeciło słońce, w powiewach wiatru czuło się zapowiadany przez meteorologów arktyczny chłód. Kiedy słońce chowało się za chmurą, robiło się chłodniej, ale i tak miło było pooddychać świeżym powietrzem.

_DSC2243s

            Nad rzeką znowu odezwała się we mnie tęsknota za kajakami, łodziami, wodną przygodą, płynięciem w nieznane. Musimy się wreszcie zmobilizować i wyszukać nad rzeką Trent jakąś wypożyczalnię kajaków, by wybrać się na wyprawę. Skoro okiełznaliśmy Pilicę, to i Trent możemy spróbować. Potem pojechaliśmy na obiad nad Trent Lock, czyli śluzę, gdzie kanał Erewash wpływa do rzeki Trent, a za chwilę mamy dopływ rzeki Soar. Śluza ulokowana jest na południe od Long Eaton, w miejscu gdzie spotykają się granice trzech hrabstw - Derbyshire, Leicestershire i Nottinghamshire. Tęsknota wodniacka wróciła ze zdwojoną siłą, bo niezrealizowane marzenia mają to do siebie, że gryzą człowieka, kiedy sobie uświadomi, jak długo ich realizację odwleka w czasie. Moja fascynacja barkami narrow boats wciąż trwa i może kiedyś nareszcie uda mi się wypłynąć na wąskie wody brytyjskich kanałów.

_DSC2281s1

          Kiedy dochodziliśmy do parkingu, zaczęło kropić i za chwilę uderzyła nas fala deszczu z gradem do spółki. Schowaliśmy się na chwilę w centrum turystycznym rezerwatu, by za chwilę zobaczyć znowu słońce u władzy i chmurę odchodzącą na zachód w niezadowoleniu, że jej kaprysy trwały tak krótko. Wiosna przyjdzie i tak.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 77